Vláda schválila 2měsíční zrušení sazby DPH na respirátory FFP2 a FFP3. Schválení proběhlo v pondělí 1. února s účinností od středy 3. února. Pro zákazníky by měly být respirátory levnější, pokud to obchodníci promítnou do cen, na což apelovala minystrině financí Alena Schillerová. „Vyzývám všechny výrobce a maloobchodní prodejce, aby si neponechali tuto výhodu ve svých maržích, ale aby ji promítly do ceny pro konečného spotřebitele,“ uvedla v pondělí po jednání vlády na tiskové konferenci. Již nyní lze sehnat respirátory v mnohých e-shopech a my vám chceme představit ty nejvýhodnější varianty.
Kolik stojí běžný respirátor?
Ceny FFP2 respirátorů se pohybují od 35 Kč do 250 Kč už po snížení sazby DPH. Záleží nejen na kvalitě, ale i na počtu kusů v jednom balení.
Nejlevnější respirátor, který jsme na trhu našli je Respirátor FFP2 PREMIUM, který se prodává na Dr. Max za 35,90 Kč/ks v balení po 10 ks. Do e-shopu Dr. Max poskytujeme slevy zde.
Dáváte přednost kvalitě a znovu použitelnosti? Pak vám můžeme doporučit Respirátor VK RESPIPRO, který se prodává na Preventiko.cz za 245 Kč/ks v balení po 2 ks. Vydrží vám bez údržby týden aktivního používání 6 hodin denně. Takže pokud ho využijete jen na občasné nákupy a cesty MHD, vydrží určitě mnohem déle. Hledáte-li slevy do Preventiko.cz, máme je taky.
Chcete rovnou FFP3 respirátor, který vám poskytne úplnou ochranu? Můžeme doporučit Respirátor General Public FFP2/FFP3 s certifikací, který se prodává na Mediskont.cz za 69 Kč/ks v balení po 5 ks. Jsou dokonce od českého výrobce a vyvinuté ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci. Slevy a výhodné nabídky do e-shopu Mediskont najdete zde.
Jak poznat, zda se jedná o FFP2 nebo FFP3 respirátor?
Hlavním ukazatelem, o jaký typ respirátoru se jedná, je jeho označení, ve kterém musí být uvedena jeho třída. Označen musí být jak respirátor samotný, tak i jeho balení. Někdy se můžete setkat i s barevným označením pásku, ovšem zde se může označení lišit v závislosti na výrobci. Doporučujeme proto vždy se přesvědčit a zkontrolovat označení na balení a respirátoru samotném.
V čem je výhoda respirátoru oproti roušce?
Pokud bychom porovnávali roušku a respirátor, je zde jeden zásadní rozdíl. S nasazenou rouškou chráníte své okolí a pokud byste byli nakaženi koronavirem, je dost vysoká pravděpodobnost, že se kapénky zadrží v roušce a nebudete tak nemoc šířit. Naopak vy v roušce chránění nejste a proto se můžete nakazit od někoho, kde nerespektuje vládní nařízení a pohybuje se v blízkosti vás bez ochrany úst a nosu.
Pokud však máte nasazený respirátor, chráníte tím především sebe. Přes filtry se s virem nedostanete do kontaktu a budete tak mít větší jistotu, že se této nemoci vyhnete. Ovšem své okolí tím nechráníte, protože vydechovaný vzduch se přes výdechové ventily dostává zcela normálně do ovzduší. Respirátory se dělí do tříd FFP1, FFP2 a FFP3, které jsou schopny zachytit minimálně 80%, 94%, respektive 99% vzdušných částic. V třídě FFP2 byste už měli být proti covidu chránění, pro maximální ochranu však raději zvolte nejúčinnější respirátor FFP3.
Budou respirátory povinné?
Zatím se o povinnosti nošení respirátorů pouze mluví a spekuluje. Lidé taky začínají vykupovat respirátory ve snaze předejít tomu, že by se kvůli jejich povinnému zavedení staly nedostatkovým zbožím. Vláda však ještě nevydala žádné rozhodnutí, které by nošení respirátoru nařizovalo a podle dostupných informací se to ani nechystá udělat. Nošení respirátorů v obchodech a městské hromadné dopravě se však doporučuje a to zejména starším občanům, které by mohl koronavirus ohrozit. Ať už respirátory v budoucnu povinné budou či nikoliv, nejlépe uděláte, pokud se budete řídit svým vlastním rozumem a jestli se cítíte v ohrožení, raději si respirátor tak i tak kupte.
Vydáno: 2.2.2021